-
-
-

Wynajem, odwrócona hipoteka czy nasze podejście powoduje, że gonimy Europę?

Rynek mieszkaniowy zmienia się z każdym rokiem. Jedna rzecz to trendy rynkowe z punktu widzenia dewelopera czy klienta, a druga sprawa to nasze nastawienie i podejście jako człowieka i konsumenta.


Wynajem, odwrócona hipoteka czy nasze podejście powoduje, że gonimy Europę




Rynek mieszkaniowy zmienia się z każdym rokiem. Jedna rzecz to trendy rynkowe z punktu widzenia dewelopera czy klienta, a druga sprawa to nasze nastawienie i podejście jako człowieka i konsumenta.
Często okazuje się, że nasza mentalność w niektórych sprawach nie ewoluuje tak szybko jak zmieniający się świat dookoła.

Mieszkanie na własność przez wiele lat było dobrem wysoce luksusowym, na które czekało się latami.
To pozostawiło ślad w naszej mentalności. Nadal większość Polaków preferuje mieszkanie własnościowe. Takie jest nasze podejście do tematu mieszkania.

Na świecie sytuacja jest inna.  Korzystanie jest ważniejsze od bycia właścicielem. Co to oznacza?

Inne podejście w tym zakresie.

W Europie prawie połowa społeczeństwa mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. W Niemczech jest to ok. 50%, Austrii 45%, Szwecja i Wielka Brytania – odsetek wynosi ponad 35%.

W naszym kraju odsetek osób korzystających z tego typu rozwiązania pozostaje średnio na poziomie ok 20%. To o wiele mniej niż w Europie.

Wg danych w naszym kraju mamy ok 14,5 mln mieszkań. Z tej liczby ok. 84 proc znajduje się w rękach prywatnych.  Porównaniu z Europą, gdzie średni wskaźnik wynosi ok. 69%. Dla porównania w Niemczech wynosi ok. 50% .

Jaki jest tego powód?

W naszym kraju podejście do własności iw wynajmu się lat przed transformacją i  reformą ustrojową. Na świecie jest tak, że im bogatszy kraj, tym więcej ludzi ma skłonność do wynajmu a nie kupna nieruchomości. Dawne lata zakorzeniły pogląd, że mieszkanie to przywilej, rzecz święta.

Wśród wielu osób panuje pogląd, że mieszkanie to objaw bogactwa i statusu społecznego. Przekonanie, że mieszkanie to lokata na przyszłość, zabezpieczenie i forma dochodu.  Popularne jest kupowanie mieszkania jako formę zarobku, poprzez wynajem. Kupujemy mieszkania na kredyt, aby po spłacie kredytu zarabiały na siebie.  W momencie potrzeby sprzedaż i zamiana na mniejsze mieszkanie.

Wynajem – jak wygląda sytuacja w tym obszarze?

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej formy użytkowania mieszkania. Do niedawna było to ok. 17%, obecnie liczba ta oscyluje ok 20%. Jest to o wiele mniej niż w Europie, gdzie średnia sięga 45-50%.

Do niedawna udział mieszkań w których właściciele są mieszańcami nieruchomości wynosił 69% , obecnie jest to ok. 84%. Okazuje się, że dostępność kredytu hipotecznego, niski koszt kredytu, rosnące wynagrodzenia spowodowały ten wzrost.
Pewną rolę w tym odegrał również program `Mieszkanie dla młodych`, z którego skorzystało ponad 110 tys. osób.

Jak w związku z tym wygląda perspektywa na najbliższe lata?

Jako kraj gonimy Europę także w tym zakresie. W Europie rynek ten stale rośnie, jest coraz bardziej znaczący w gospodarce tych krajów.

Aktualna sytuacja w naszym kraju, powoduje że korzystniejsze jest kupno mieszkania na kredyt. Rata kredytu jest niższa od czynszu najmu. W efekcie końcowym stajemy się właścicielami nieruchomości, którą możemy wynająć lub sprzedać.

Stopniowo sytuacja zmierzać będzie w kierunku takim, jak wygląda to w Europie. Czynniki ekonomiczne i emocjonalne mogą ten proces opóźnić, ale gospodarka rynkowa rządzi się swoimi prawami. Wzrost płac, zmiana podejścia do własności, większa dostępność nieruchomości – to tylko kwestia czasu.

Osobny temat – odwrócona hipoteka.

Rozwiązanie to stwarza zupełnie nowe możliwości, także w zakresie własności mieszkaniowej i podejścia w tym zakresie. Rynek hipoteki odwróconej powoli, ale rośnie.

Demografia może ten trend znacząco przyśpieszyć. Starzejące się społeczeństwo, wzrastająca liczba osób starszych może  spowodować większy popyt na tego typu rozwiązanie.

Osoba – senior, która skorzysta z tego typu rozwiązania zyskuje dożywotnie prawo do mieszkania w
Dotychczasowym lokum. Podpisuje umowę renty dożywotniej ze świadczeniodawcą, który płaci czynsz, reguluje opłaty i wypłaca comiesięczną rentę dożywotnią.

Problemem jest to , że jest to poważna decyzja i musi być dobrze przemyślana. Przede wszystkim warunki muszą być jasne i zrozumiałe. Na razie prawo w tym zakresie jest niedoskonałe.  Chodzi o uregulowanie rynku renty dożywotniej i zapewnienie seniorom bezpieczeństwa w tym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kierunek który będzie zyskiwał na znaczeniu.





Nasze Serwisy: 


Projekt:  strona www: projektgdynia.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/

Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/

SpecLab Serwis:  speclab.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/