-
-
-

Wynajem mieszkania dla studenta

Jesień, to co roku czas wynajmu mieszkań dla studentów. Co jest brane pod uwagę przez studenta przy wynajmie mieszkania ??

Wynajem mieszkania przez studenta - co jest dla niego ważne??

Co interesuje studenta w momencie poszukiwania mieszkania na wynajem?


Rok akademicki powoduje zwiększony ruch na rynku wynajmu mieszkań. Okresowo wzrasta zapotrzebowanie na wynajem mieszkań, zwłaszcza w miastach, gdzie jest baza akademicka i uczelnie. Studenci poszukują wtedy mieszkań, aby ułożyć sobie kwestię bytową na czas studiów.

Wg statystyk istotne są z reguły trzy kwestie:

Wysokość czynszu za mieszkanie – 28%
Odległość mieszkania od uczelni – 20%
Standard lokalu / nieruchomości – 16%

Takie czynniki jak okolica i jej bezpieczeństwo czy atrakcyjność, oraz łatwiejszy dostęp do infrastruktury usługowo – handlowej nie są wymieniane jako kluczowe i ważne.

Jeśli mamy mieszkanie – nieruchomość na wynajem i zależy nam na zwiększenie szans na szybki i dobry wynajem to co trzeba wziąć pod uwagę. Parę kwestii zwiększa zainteresowanie studentów w tym zakresie.


Przystępna cena

Student musi pogodzić wiele kwestii finansowych na czas studiów, więc finanse są dla nie go bardzo ważne. Zwraca w związku z tym uwagę na proponowaną cenę najmu. Kilkanaście lat temu był  to podstawowy czynnik, dzisiaj jest trochę mniej znaczący, lecz nadal ważny.
To oznacza, że przed rozpoczęciem roku akademickiego lokale z niższą ceną szybko znajdują najemców. W następnej kolejności brane są pod uwagę lokale z umiarkowaną ceną, no bo coś trzeba wybrać.
Właściciele raczej nie podnoszą cen, ale po 1 października oferta lokali jest już nieco
uboższa, bo część tańszych lokali została wynajęta. Te, które zostały mają wyższą cenę, powstaje wrażenie wzrostu cen.


Standard mieszkania.

Student wynajmujący mieszkanie zwraca uwagę na standard. Minęły czasy aby wynajmować tanio i kiepsko, byle jak , aby tylko było. Dzisiaj jest inaczej.
Student oczekuje lokalu wyposażonego , ze wszystkimi sprzętami i urządzeniami.
Często pyta o miejsce parkingowe, pomieszczenie na rower.

Internet to standardowe wyposażenie, którego oczekuje. Pada pytanie o możliwości telekomunikacyjne danego lokalu.  Ważna jest w pełni wyposażona kuchnia, takie są oczekiwania.

Często wybierane są lokale w nowym budownictwie, które mają znacząco wyższy standard niż lokale budowane w latach 70-80 tych.
Jeśli lokal jest nie remontowany od lat to może być kłopot ze znalezieniem chętnego na wynajem.


Lokalizacja mieszkania - Okolica i komunikacja


Ważnym czynnikiem jest odległość mieszkania od uczelni oraz możliwości komunikacyjne w tym zakresie. Wynajem mieszkania w centrum lub blisko uczelni
Często nie mieści się w budżecie studenta.
W takiej sytuacji w grę wchodzi mieszkanie oddalone trochę od centrum, ale z dobrą komunikacją i dojazdem.

Kluczowa często okazuje się informacja jak często jest środek komunikacji i jak długo trwa dojazd na miejsce komunikacją miejską.

Studenci cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu, więc okolica dająca tego typu możliwości jest często brana pod uwagę.

Nie bez znaczenia jest też możliwość spędzania wolnego czasu ze znajomymi, w terenie, poza mieszkaniem.Rozkład mieszkania i możliwości w tym zakresie.
 

Mieszkanie do wynajmu dla studenta powinno spełniać parę kryteriów. Najbardziej poszukiwane są mieszkania z oddzielnymi pokojami. Przechodnie pomieszczenia są mniej atrakcyjne dla studenta. Kuchnia otwarta na salon czy pokój dzienny nie zawsze jest pożądana i atrakcyjna dla studentów.

Wielkość pokoi nie jest tak istotna, jak to aby miały oddzielne wejścia. Wystarczy miejsce na kanapę, biurko i szafę.
Znacznie istotniejszy jest dostęp do kuchni czy łazienki, bo to oznacza lepszy komfort na co dzieńUmowa i dodatkowe opłaty.

Studenci preferują umowy na czas nieokreślony, pozwalające na szybkie jej rozwiązanie. W momencie gdy coś idzie nie tak, jeśli chodzi o właściciela lub współlokatorów to łatwiej rozwiązać taką umowę.
Potrzebują mieszkania na rok akademicki, z założeniem że potem zawsze mogą znaleźć inne lokum za inne pieniądze, bądź bardziej odpowiednie do oczekiwań w zakresie standardu i lokalizacji..

Preferowane jest to, aby opłaty były na stałym poziomie, a nie że będzie co chwilę problem ze wzrastającymi opłatami np. licznikowymi. Zwłaszcza istotne w lokalach  gdzie jest ogrzewanie elektryczne. Rachunki mogą być dużym problemem.


Minęły czasy gdy wynajem mieszkania dla studenta był traktowany jako wielki problem i zagrożenie dla nieruchomości.
Obecnie coraz częściej tego typu wynajem jest traktowany jako normalny najem.
Oczywiście nadal zdarzają się odstępstwa od reguły.Nasze Serwisy: 


Projekt:  strona www: projektgdynia.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/

Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/

SpecLab Serwis:  speclab.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/