-
-
-

NIERUCHOMOŚCI - WYNAJEM MIESZKANIA INFORMACJE.

CENY NAJMU POSZŁY W DÓŁ. CZYNSZ NADAL DROŻSZY NIŻ RATA KREDYTU.

NIERUCHOMOŚCI - WYNAJEM MIESZKANIA INFORMACJE.CENY NAJMU POSZŁY W DÓŁ.

CZYNSZ NADAL DROŻSZY NIŻ RATA KREDYTU.Rynek nieruchomości - jaka jest sytuacja na rynku najmu?

Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że stawki za wynajem mieszkania przeważnie  podążały w ślad za rosnącymi cenami nieruchomości. Z nowych danych wynika jednak, że 
kwiecień, czyli pierwszy z w pełni pandemicznych miesięcy, przyniósł istotne odwrócenie  tej tendencji - w ujęciu miesięcznym czynsze najmu spadły w 11 z 15 analizowanych miast. 
I wprawdzie ciągle przewyższają one wysokość przeciętnych rat kredytu, to jednak  w porównaniu do minionego roku różnica ta jest niższa o 6 punktów procentowych.


Brakuje najemców, ceny najmu spadają

Czasowe ograniczenie prowadzenia działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych  turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania to jeden z powodów. 
W praktyce oznaczało to, że właściciele mieszkań wcześniej oferowanych na doby na Airbnb  i Bookingu postanowili "przebranżowić się na najem długoterminowy, co spowodowało prawdziwy wysyp mieszkań przeznaczonych do dłuższego wynajęcia.

Dodatkowo komplikował brak najemców, efekt m.in. tego, że studenci powyjeżdżali do rodzimych miast.  Podobnie postąpili młodzi, którzy stracili pracę. Część najmujących odczuła istotny spadek dochodów. Powyższe sprawiło, że w kwietniu już aż w 11 z 15 analizowanych miast przeciętne ceny najmu zmalały w porównaniu do cen z marca b.r. W przypadku Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Częstochowy była to kontynuacja spadków zapoczątkowanych już w marcu.


Jak jest skala?

Spadki najbardziej odczuły Białystok i Wrocław, w których ceny w ciągu zaledwie miesiąca spadły odpowiednio aż o -7,7% oraz -4,4%. Spadki w okresie marzec-kwiecień nie wpłynęły jedynie na rynek najmu w Gdyni, gdzie ceny rosły zarówno w marcu, jak i w kwietniu. Z kolei w Szczecinie, Łodzi oraz Sosnowcu ceny zmalały w marcu, ale już w kwietniu wróciły do poziomów z lutego.

W obecnych warunkach stopy zwrotu z najmu znacząco ucierpiały obniżając się do średniego poziomu 6,6% brutto w skali roku. To przy założeniu braku pustostanów i problemów z płatnościami od najemców.

Można przyjąć, że sytuacja jest w miarę stabilna. Rynek nieruchomości funkcjonuje mimo stanu epidemii.

Nasze Serwisy: 

Projekt:  strona www: projektgdynia.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/

Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/

SpecLab Komputery Nowe technologie:  speclab.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/

MG