-
-
-

Nieruchomość jako inwestycja. Mieszkanie na wynajem.

Nieruchomości stały się formą lokowania pieniędzy lub też inwestowania. Na ile jest to opłacalne?
Nieruchomości stwarzają szereg możliwości inwestycyjnych. Nieruchomość jako inwestycja. Mieszkanie na wynajem.Nieruchomości stały się formą lokowania pieniędzy lub też inwestowania. Na ile jest to opłacalne?

Nieruchomości stwarzają szereg możliwości inwestycyjnych. 


Na przykład można zainwestować w domy służące agroturystyce. Mogą to być apartamenty do wynajmu przez turystów na noclegi. Może to być działka w dobrym miejscu, którą można
potem odsprzedać z zyskiem, kiedy ceną zaczną rosnąć. Miejsc pod budowę jest coraz mniej w miastach, miasta rozwijają się w kierunkach na zewnątrz i często działki na obrzeżach
stają się celem deweloperów. Bo gdzieś trzeba budować.

Stosowanym pomysłem jest zakup posiadłości historycznej - zamek, dworek. Z tym, że tego typu inwestycja jest kosztowniejsza niż poprzednie. 

Cechą inwestowania w nieruchomości jest czas potrzebny na uzyskanie zysku. To nie jest szybki zysk zaraz. Ale im dłużej czekamy tym więcej możemy zyskać. To długoterminowa forma
inwestowania. Stanowi za to dość pewne zabezpieczenie na przyszłość. Sprzedać możemy zawsze i zwykle znajdzie się chętny z pomysłem na wykorzystanie naszej nieruchomości.

Nieruchomość może stać się naszym źródłem utrzymania. Przykładowo wynajem apartamentów lub agroturystyka, czy hotel może stać się naszym zawodem i źródłem utrzymania. Zwłaszcza teraz,gdy turystyka i zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie, ludzie mają pieniądze na ten typ wypoczynku i szukają czegoś odpowiedniego dla siebie. Wiele zależy jednak od rejonu, 
lokalizacji i trafnej decyzji. 


Mieszkanie może być inwestycją na przyszłość

Dlaczego warto rozważyć kupno mieszkania?


Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania, traktując to jako inwestycję długoterminową. Jest to forma inwestowania na dzień dzisiejszy i na przyszłość. Posiadanie paru źródeł
dochodu jest niezwykle istotne. Dzisiaj, gdy pracujemy zawodowo i mamy wiele lat, łatwiej jest uruchomić tego typu inwestycję. 

Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Mówi się o obniżeniu wieku emerytalnego, co da w efekcie niższą emeryturę. Demografia nie sprzyja zasobom emerytalnym - średnia wieku
rośnie, coraz więcej osób przechodzi na emeryturę. To oznacza, że nawet wieloletni staż pracy i niezłe dochody mogą w przyszłości dać niską emeryturę. 

Inwestycja w nieruchomości, na przykład zakup mieszkania może dać nam zabezpieczenie na dzień dzisiejszy i szansę na podeperowanie budżetu domowego w przyszłości. Na emeryturze
każdy grosz będzie się liczył. 


Jakie kryteria zastosować przy wyborze mieszkania?

Jakie mieszkanie?

Trzeba pamiętać, że zakup mieszkania oznacza pewne konsekwencje. Związane jest to  z zamrożeniem kapitału na długi okres. Aby ten zakup był odpowiednio rentowny, powinien
zatem spełniać szereg warunków.

Obecnie wskaźnik rentowności wynajmu w naszym kraju to ok. 5-6%. Jest za to bezpieczniejszy niż inwestowanie w fundusze kapitałowe, czy instrumenty giełdowe. Oprocentowanie lokat bankowych to ok. 2%, w niektórych przypadkach mniej. 

Trzeba więc zwrócić uwagę na następujące czynniki:

- Lokalizacja nieruchomości. Mieszkanie nie powinno być zbyt daleko od centrum. Niewskazane jest sąsiedztwo przemysłowe. Unikajmy dróg szybkiego ruchu, torów kolejowych czy podobnych niedogodności.

- Infrastruktura. Warto, aby w sąsiedztwie mieszkania była odpowiednia infrastruktura. Pasaż  handlowy, apteka, poczta, ośrodek zdrowia, przystanki komunikacji publicznej. Dobrze by w pobliżu 
była szkoła, przedszkole, plac zabaw dla dzieci. Istotne znaczenie ma parking samochodowy lub hala garażowa w podziemiach budynku. Te elementy stanowią o komforcie codziennych czynności i standardzie potrzebnym do codziennego życia. Podnoszą atrakcyjność mieszkania, niezależnie od standardu lokalu wewnątrz.

- Rok budowy. Warto by mieszkanie było względnie nowe lub najwyżej kilkuletnie. Chodzi o standard budowy, wyposażenia i rozkładu, funkcjonalność mieszkania.

- Piętro. Unikajmy wieżowców. W domu bez windy najwyżej 2 piętro. 

- Liczba pokoi. Dwa pokoje są optymalne. Większe mieszkanie to większy czynsz. Wiele zależy od tego, kto ma tam mieszkać, na jakiego klienta stawiamy. Pokój dzienny plus sypialnia to optymalne rozwiązanie dla  pary osób. Warto by pokoje miały osobne wejścia z przedpokoju. Ważna jest funkcjonalna kuchnia. Łazienka na tyle duża, aby można było wziąć kąpiel, prysznic i miejsce na lustro, bez odbijania się o ściany. 

- Wyposażenie mieszkania. Dobrze, by mieszkanie było umeblowane i wyposażone w sprzęty. Chodzi to o sprzęt AGD, RTV, kuchenny. Istotną rolę odgrywają dzisiaj multimedia - internet i telewizja kablowa.

Jest to podstawowy zestaw  funkcjonalności, który powinien wzbudzać zainteresowanie wynajmem. Istotne jest by mieszkanie nie stało puste ale przynosiło stały miesięczny dochód.


Sposób finansowania naszej inwestycji. Gotówka czy kredyt.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Wiele zależy od naszych bieżących możliwości finansowych. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania za gotówkę, to możemy wynegocjować atrakcyjną cenę. Łatwiej sfinalizować transakcję, odbywa się to szybciej. Jest mniej formalności, np. bankowych, kredytowych.
Problemem może być duże, jednorazowe obciążenie finansowe. No i zamrażamy kapitał na wiele lat.

Rozwiązanie kredytowe ma swoje zalety. Nie musimy płacić całej kwoty, nie od razu, dochód z wynajmu może spłacać ratę kredytu. 
Problemem mogą być formalności, które czasem trwają dość długo. Nigdy nie mamy stuprocentowej  pewności czy bank udzieli nam kredytu. Dodatkowym problemem jest spełnienie wymogu wkładu własnego, w wysokości 10% wartości mieszkania. Musimy też pamiętać o okresie spłaty kredytu, który może wynosić nawet 30 lat. Jeśli wystąpią wahania stóp procentowych, to może to wpłynąć na raty kredytu. 

Jeśli wystąpi okresowy brak najemcy, przez parę miesięcy to poniesiemy również dodatkowo koszty utrzymania mieszkania. Musimy więc rozważyć za i przeciw każdego rozwiązania.

Wiele osób wybiera finansowanie inwestycji oparte na kredycie. Powód jest prosty - nie zawsze dysponujemy na tyle dużymi oszczędnościami, abyśmy mogli kupić mieszkanie za gotówkę. 

Musimy też uwzględnić raty kredytu, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy. Osobny koszt to wyposażenie mieszkania pod wynajem. Istotną rolę odgrywa odnowienie mieszkania co jakiś czas, aby można było je nadal wynajmować za atrakcyjną cenę.

Przykład.

Wkład własny inwestora np. 50 tys zł. Przeciętny kredyt to rata ok 1500-1750 zł miesięcznie przez okres do 30 lat. Po tym okresie wartość rynkowa mieszkania może wynieść dziesięciokrotność wkładu własnego. Średni czynsz w takim mieszkaniu wg dzisiejszych cen to ok 1800-2000 zł. Czyli w momencie wkroczenia w wiek emerytalny
możemy liczyć na niezły dodatek do emerytury. 
Rentowność roczna wynajmu to ok. 5 proc. To lepiej niż lokata bankowa. Wydaje się więc, że tego typu inwestycja jest niezłym pomysłem na dodatkowy dochód, zwłaszcza w przyszłości.

Nasze Serwisy: 


Projekt:  strona www: projektgdynia.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/

Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/

SpecLab Serwis:  speclab.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/