-
-
-

Kiedy młodzi Polacy się usamodzielniają? Wyprowadzka ``na swoje``

Przychodzi taki moment w naszym życiu, kiedy wyprowadzam się z domu rodzinnego, na swoje własne mieszkanie. Ile czasu czekają na to młodzi Polacy?



Kiedy młodzi Polacy się usamodzielniają? Wyprowadzka ‘`na swoje``
 
 
Przychodzi taki moment w naszym życiu, kiedy wyprowadzam się z domu rodzinnego, na swoje własne mieszkanie. Ile czasu czekają na to młodzi Polacy?
 
Aby zamieszkać na swoim przeciętny młody Polak czeka 2 lata dłużej niż statystyczne Europejczyk, aż 9 lat dłużej niż statystyczny Szwed.

 
Podstawowa przeszkoda, to brak funduszy. Młodzi muszą dłużej przygotowywać się do tego momentu, ze względu na fundusze.
 
Statystyczny Polak potrzebuje w związku z tym blisko 27 lat i 7 miesięcy, aby przygotować się przede wszystkim finansowo do wyprowadzki z domu rodzinnego. Dodatkowym czynnikiem jest przeszkoda mentalna, opóźnia to moment startu w dorosłe życie.
Jeszcze 7 lat temu było to o rok dłużej, bo ponad 28.5 lat.
 
Jako kraj zajmujemy w tym względzie 19 miejsce w Europie na 32 kraje badane.
W Europie średnia wieku w tym względzie to ok. 26 lat. Statystyczne Europejczyk w tym wieku decyduje się na wyprowadzkę z domu rodzinnego.
 
W naszym kraju zajmuje to dłużej, bo finanse są czynnikiem decydującym. Zanim młodzi rozpoczną pracę zawodową i osiągną pożądany próg dochodów mija trochę czasu. Młodzi przeważnie zarabiają mniej, natomiast posiadanie wkładu własnego znacząco utrudnia i opóźnia zakup pierwszego mieszkania.
 
Alternatywą jest najem mieszkania, ale młodzi preferują własne ‘`cztery ściany`` z bardzo prostego powodu. Jeśli będziemy mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu dłużej – to koszty wynajmu są po prostu wyższe niż koszty zakupu mieszkania na kredyt.
 
 
Skandynawia przoduje w tym zakresie.
 
Skandynawia to obszar gdzie młodzi decydują się na wyprowadzkę na swoje rekordowo szybko. Znaczący jest też fakt, że są to kraje bogate gospodarczo. Szwedzi, Duńczycy czy Finowie podejmują decyzję w wieku 18,5 – 22 lata.
 
Jednak nie tylko portfel decyduje o takim wyborze. Jest to często pochodna tego, że są to kraje o stosunkowo niskiej gęstości zaludnienia. Skutkuje to tym , że spora część młodych ludzi już w wieku kilkunastu lat wyprowadza się z domu rodzinnego, aby móc kontynuować naukę lub studia w miastach czy miejscach odległych od domu rodzinnego.
 
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że standardy kulturowe i wychowania uznają za naturalny model szybkiego usamodzielniania się młodych ludzi. Nie bez znaczenia jest tu też dobrze rozwinięty system stypendiów oraz darmowe szkolnictwo.
 
 
Na Południu Europy jest inna sytuacja
 
Drugi kraniec Europy w stosunku do Skandynawii – kraje południa Europy.
 
Tutaj sytuacja jest odmienna. Przykładowi mieszkańcy Serbii, Czarnogóry czy Macedonii dłużej przebywają w domu rodzinnym, zanim zdecydują się na wyprowadzkę na swoje. Średni wiek w tym zakresie to ok. 31 lat. 
 
Podobna sytuacja panuje w Chorwacji, Bułgarii czy Słowacji. Znaczącym czynnikiem w tych krajach jest wysokość dochodów młodych ludzi.  Niższe dochody oznaczają późniejsze podjęcie decyzji o wyprowadzce i rozpoczęcie życia w swoim własnym mieszkaniu.
 
 
Kraje Morza Śródziemnego
 
Nieco odmienna sytuacja jest w krajach basenu Morza Śródziemnego. Powodem jest inny wzorzec kulturowy panujący w tych krajach. Nie tylko względy finansowe są decydujące w tym zakresie. Wg tradycyjnego wzorca, zwłaszcza dorośli mężczyźni dłużej przebywają z rodzicami w domu rodzinnym. Bezrobocie panujące w tych krajach nie sprzyja zamianie panującego wzorca.
 
 
 
Nie tylko pieniądze są decydujące w tym zakresie, ale też dojrzałość życiowa.
 
Decyzja o wyprowadzce z domu rodzinnego uwarunkowana jest paroma względami. Istotne znaczenie ma też dojrzałość młodych ludzi.
 
Moment opuszczenia domu rodzinnego to trudna decyzja na drodze do dojrzałości.
 
Tutaj wcześniej decydują na ten krok kobiety. Kobiety szybciej dojrzewają i szybciej decydują o momencie wyprowadzki z domu rodzinnego. Pomimo, że osiągają statystycznie niższe dochody niż mężczyźni, to one szybciej wyprowadzają się z domu.
 
W naszym kraju kobiety podejmują ten krok w wieku 26,3 lat. Mężczyźni podejmują tego typu decyzję i wyzwanie w wieku 28,1 lat.
 
W Europie statystycznie ta różnica jest większa bo statystyczne Europejki podejmują taką decyzję w wieku ok. 25 lat a mężczyźni w wieku 27 lat.
 
 
Wszystkie te czynniki mają wpływ na rynek pracy w poszczególnych krajach w połączeniu z demografią.  Starzejące się społeczeństwa Europy powodują, że rola młodych ludzi na rynku pracy jest bardzo istotna, jako lekarstwo na starzenie się społeczeństw. Młodzi ludzie to największy kapitał każdego rynku pracy, jego siły gospodarczej, nabywczej oraz rozwoju.
 
Ułatwianie im startu w dorosłe życie, stwarzanie im większych możliwości w tym zakresie jest kluczowe dla przyszłości i dobrobytu każdego narodu. Dlatego kluczowy jest rynek mieszkaniowy w kontekście osób młodych.